top of page
Buscar

Католическото наследство на Испания

  • Г. Игнатова
  • 19 may 2015
  • 3 Min. de lectura

Actualizado: 14 mar 2021


Освен че се слави със слънчевите си плажове, с коридите и с историческите си забележителности, Испания е и известна дестинация за религиозен туризъм. Дори най-заклетите атеисти измежду туристите не пропускат възможността да надникнат в някоя от католическите катедрали, които непрекъснато никнат пред погледа им и се отличават с пищната си архитектура. Няма как да е другояче - всеизвестно е, че испанците са ревностни християни още от незапомнени времена, а през тъмните векове на Средновековието испанската Инквизиция е играла решаваща роля в развитието на християнска Европа.


Това обаче по никакъв начин не е направило от испанците по-малко модерен народ днес. Съвременните иберийци са топли и гостоприемни хора, изключително толерантни и търпеливи спрямо чуждоземците. Вероятно за това е повлияла и сложната историческа съдба на този регион от Европа, където в продължение на много столетия, та чак до днес, са били принудени да съжителстват различни по вяра, традиции и манталитет народностни групи – християни, араби, евреи. Прави впечатление обаче, че въпреки своята очевидна отвореност към другите народи, днешните испанци ревностно пазят собствените си традиции от всякакво външно вмешателство или критика. В испанския католически календар има много празници, някои от които национални, други регионални, но всички - посрещани винаги с радост и респект. На католическото наследство се гледа като на безценно богатство, което трябва да се съхранява с особено внимание.


ВИРХЕН Почти не може да се открие населено място в Испания, дори най-малкото, което да няма своя църква и в нея – своята вирхен. „Вирхен“ означава „непорочна“ и с това име по традиция се назовава Божията майка, Дева Мария. Но така испанците наричат и всяка местна светица, покровителка на съответното селище. Най-често това е дървена фигура, нещо като статуя, облечена в разкошни, богато украсени дрехи. Тя стои в специално отделение на храма и пред нея вярващите идват да се помолят. Спазват се изключителни мерки за сигурност, да не би някой от небрежност или пък умишлено да увреди фигурата. Веднъж годишно се празнува денят на Вирхен. Това е голямо религиозно честване, при което статуята се поставя на специална платформа и се изнася по улиците на съответното селище. Тази популярна фиеста често довежда присъстващите католици до религиозен екстаз. Много хора в публиката плачат от вълнение, някои протягат молитвено ръце към Вирхен, окичват я с цветя, а родители повдигат децата си - да са по-близо до светицата, за да получат нейната благословия. Тези празници понякога продължават с дни. Това е чудесен повод за фамилиите да се съберат от близо и далеч и да прекарат прекрасни моменти заедно. Нека да вметнем в тази връзка, че в Испания по правило възрастните родители се радват на изключителна почит, а семейните връзки са много силни. В Испания има безброй различни начини да се отпразнува денят на Вирхен. Някои от тези фиести са добили общонационално значение и се радват на огромен интерес. Такъв е например празникът на Вирхен де Росио, който всяка година през май събира стотици хиляди поклонници в малкото селце Алмонте в провинция Уелва, на устието на река Гуадалкивир. Хората пристигат от близки и далечни краища на страната, водени от религиозни подбуди, но също и с нагласата да се повеселят, да хапнат добре и да потанцуват. Защото, ако има нещо, което отличава испанците като народ, това е невероятното им умение да съчетават сериозното със забавното в живота.



На снимките по-долу, последователно : детайли от катедралите в Малага, Хаен, Сарагоса, Валенсия и Севиля

Comments


bottom of page