Каркасон - средновековната приказка
- Г. Игнатова
- 11 feb 2016
- 3 Min. de lectura
Actualizado: 14 mar 2021

Крепостта Каркасон е задължителна спирка за всеки, който иска да опознае отблизо забележителностите на Южна Франция. Замъкът, обграден от дебели каменни зидове с островърхи кулички, се забелязва отдалече вдясно на магистралата Монпелие – Тулуза. Кацнала на живописно възвишение, средновековната крепост La Cité сякаш е оживяла от приказките на Шарл Перо. Това е най-добре запазеният до наши дни укрепен град в Европа. Зад масивните стени на цитаделата са заключени хилядолетни спомени, белязани с възходи и погроми, с величие и разруха.
Основан около 800 г. пр. Хр. от древните римляни под името Каркасо, по-късно през цялото Средновековие градът е стоял на граничната линия между Франция и Арагон /Испания/ и е изпълнявал стратегическата роля на защитна стена между двете кралства. За известен период от време крепостта е била владение на сарацините, а по-късно се превръща в средище на катарите, последователите на българските богомили. Впоследствие, с изместването на южната френска граница надолу, градът изгубва ключовата си роля на бариера срещу неприятелите и започва бавно да се разрушава, докато през 19 век един френски архитект, Йожен Виолет льо Дук, не се заема да възстанови помръкналия блясък на уникалното военно съоръжение. Реставрацията на крепостта е извършена след прецизно историческо изследване и се доближава максимално до автентичния ѝ вид. Днес историческият комплекс в Каркасон е включен от ЮНЕСКО в списъка на Световното културно наследство.
Интересът към тази архитектурна забележителност е толкова голям, че туристите, които посещават мястото всяка година, се изчисляват в милиони.
Средновековната крепост Каркасон в миналото е била практически непревземаема. Тя е опасана от дълбок ров и разполага с два реда защитни стени, построени концентрично. По тях са издигнати 52 островърхи бойни кули. До главната порта, Porte Narbonne, се достига по подвижен мост, който при опасност някога се е вдигал с железни вериги, а пред враговете са се спускали тежки метални решетки. Самата порта се охранява от две масивни кули-близнаци.



Вътрешността на укреплението представлява средновековен град с криволичещи калдъръмени улички и каменни къщи, понастоящем приютили в приземните си части многобройни търговски обекти, които съблазнително приканват посетителите – уютни ресторантчета с открити тераси, занаятчийски работилници, магазини за сувенири и местни кулинарни деликатеси. Има и скъпарски хотели, като петзвездния „Hotel de la Cité“, чиято обрасла с бръшлян фасада с нищо не подсказва за луксозния му интериор.

Специално внимание заслужава базиликата „Сен Назар“, известна с разчупените си готически форми, с великолепните си цветни витражни прозорци и с най-стария орган в Южна Франция.

На малко възвишение в единия край на средновековния град е разположен господарският замък. Той е обграден от допълнителен предпазен ров и нов обръч от крепостни стени и кули. Свързан е с градската част посредством каменен мост. Това е единственото място в La Cité, за което посетителите заплащат входна такса.


Замъкът е построен през 12 век за резиденция на господарската фамилия Тренкавел. Изграден е около квадратен оръжеен двор. Сградата е служела едновременно за жилище на владетеля и за защита от нападатели, свидетелство за което са многобройните наблюдателни кули и тесни прозорчета по горната част на стените. Днес вътрешността на замъка е превърната в музей, в който се съхраняват археологическите останки от бурното минало на региона. В някои помещения все още се пазят автентични стенописи и скулптурни творби, украсявали някога богатия благороднически дом. А от най-високия етаж се разкрива зашеметяваща панорамна гледка към града и зелената долина наоколо.

Ако посетителите имат късмет, могат да присъстват на безплатен концерт в каменната музикална зала на двореца, известна с великолепната си акустика. Такива представления се организират често.

А за колоритната атмосфера се грижат артисти, които бродят из уличките, преоблечени в дрехи от епохата, и създават особено празнично настроение. В подножието на цитаделата тече прочутият Canal de Midi, изкуственият воден път, който свързва Атлантическия океан със Средиземно море – едно прекрасно място за отдих и релакс след вълнуващата туристическа обиколка.





Comentários