top of page
Buscar

Великденски празници в Севиля

  • Г. Игнатова
  • 21 may 2015
  • 3 Min. de lectura

Actualizado: 14 mar 2021


Испания е известна с разнообразните си и изключително колоритни католически традиции, които се пазят ревностно от векове дори в най-затънтените кътчета на страната. Прави впечатление, че колкото по на юг в Испания слизате, толкова по–живи и вълнуващи са религиозните събития, всяко обогатено със специфични местни детайли. Но има едно място, което задължително трябва да посетите, ако искате да се насладите на автентични религиозни традиции в пълния им блясък – това е столицата на южната испанска провинция Андалусия – Севиля. И не кога да е, а по време на Великденските празници, на исп. Semana santa, макар че Севиля е красива по всяко време на годината. Semana santa или Страстната седмица е най-интензивният и вълнуващ период на религиозно въодушевление, което изживяват гражданите и гостите на Севиля. Тогава тръгват процесиите, при които статуите на светци, съхранявани през годината в църквите, се изнасят върху специално украсени и накичени с цветя платформи /cofradias/ и шестват по улиците на града. Всичко това е придружено от специфични ритуали и музика. Празниците започват още от Цветница /Domingo de ramos/ и продължават всеки ден до неделя, Великден, когато е кулминацията на тържествата.

Хората, пряко участващи във великденските церемонии, се подготвят грижливо за своята мисия в продължение на цялата година, като всячески се стремят да си заслужат тази чест с добродетелно поведение.


Едни от най-важните действащи лица са носачите на платформата, на която се поставя фигурата на светеца, т. нар. costaleros. Те са само мъже, които трябва да водят благочестив живот, да се молят редовно, а има и такива, които стигат до там да се самонаказват физически, за да се пречистят преди празника. Не всеки може да подложи рамо под свещения товар – това е чест, оказвана на малцина. Избира ги религиозната общност към съответната църква. Случва се понякога там да застават и разкаяли се бивши престъпници, доказали с поведението си, че са се върнали в праведния път. Отговорността на тези мъже е огромна, защото от техните синхронизирани стъпки зависи гладкото движение на тежката платформа по улиците на града. Друга голяма група участници в процесиите са т.нар. назарени /nazarenos/. Тези хора принадлежат на религиозното братство на църквата си и съпровождат шествието, облечени от глава до пети в дрехите на съответния орден, най-често черни на цвят.

Най- забележителното в тяхното облекло са стърчащите нагоре качулки - capirotes. Те са с формата на дълга фуния, като отпред лицето е изцяло прикрито с плат, оставени са само две дупки за очите. По време на Semana santa е нормална гледка улиците на Севиля да се изпълват с назарени, свободно разхождащи се сред любопитното множество.

В града има десетки църкви и всяка една от тях участва в тържествата. Предварително се съставя график за цялата седмица, така че отделните шествия да не се застъпват. По централните улици и площади, откъдето обичайно минават процесиите, се обособяват зони със седящи места. По-богатите граждани обикновено откупуват тези столове, като цената на едно място може да достигне до няколкостотин евро. Но пък уникалното зрелище си струва. Процесиите са кулминацията на тържествата – това е изнасянето на свещената фигура и бавното ѝ церемониално носене по улиците на града. Ритуалното бумтене на барабаните се чува отдалече и разчиства пътя на шествието. В началото на колоната вървят назарените, а също и свещеници и монахини, които носят църковните хоругви. Дори малки деца, възпитавани в религиозни училища, се включват в церемонията. След тях, под монотонните удари на палките, бавно напредва богато украсената с цветя и огромни свещи носилка. Ритъмът на музиката определя темпото на стъпките на носачите, намиращи се отдолу под тежестта. Оркестърът се точи отзад, непосредствено зад платформата, а музикантите са облечени в красиви ярки униформи. Към шествието се присъединяват и много видни граждани. А съвсем на опашката на колоната върви градската служба по чистотата и заличава следите от преминаването на множеството.

Вълнуващо, пищно зрелище! Някои богомолци, изпаднали в религиозен екстаз, се тълпят да стигнат по-близо, да докоснат позлатената платформа на светеца или пък да погледнат идола си в очите, вярвайки, че така ще получат благословия от него. Много от тях плачат от вълнение. Настроението е заразително и дори случайно попадналият в този момент турист е впечатлен и увлечен от общото въодушевление. Много малко места по света могат да предложат на пътника подобно уникално преживяване. Затова Великденските празници в Севиля всяка година привличат хиляди туристи от цял свят. А това, разбира се, се отразява изключително добре на местния бизнес.

Comments


bottom of page